Konference GATA – část II.
18. 9. 2011, Jan Železník
Přinášíme vám další část exkluzivních informací z mezinárodní konference GATA Gold Rush 2011 London. Naše společnost se zúčastnila jako jediný zástupce z České republiky.
James Turk
James Turk je zakladatel společnosti GoldMoney. Účastnil se již tří GATA konferencí v letech 2001, 2005 a 2008. James Turk se zabývá především vlivem centrálních bank na cenu zlata. Zlato nazývá přirozeným peněžním konkurentem vládních měn. Proto bývá často označováno za „barbarskou relikvii“. Vlády a centrální banky se snaží zlato ovládat, jinak by zlato ovládlo je, tj. neumožňovalo by jim provádět expanzivní peněžní politiku.
James Turk dále konstatoval, že monetární (finanční) systém, který známe posledních 40 let, se dlouho neudrží. Důvodem bude kolaps rezervní světové měny (USD) a následně dojde k ohrožení všech ostatních fiat měn (nekryté měny). Na toto téma publikoval již v roce 2004 knihu s názvem The Collapse of the Dollar and how to profit from it (Kolaps amerického dolaru a jak z něj profitovat).
Fear Index - Index Strachu
V historii se neustále opakuje, že většina finančních krizí a problémů vyvstala poté, co vlády začaly být nedisciplinované v tištění peněz a jejich krytí zlatem. Na podobném principu ukazuje James Turk na přednášce graf s aktuální hodnotou indexu strachu (Fear Index). Graf na přednášce se týkal období 1913 – 2011. Pro potřeby našeho článku máme k dispozici graf indexu z období 1967 – 2010. Hodnota indexu v době přednášky (5.8.2011) byla cca 2,8%.
Fear Index nám tak jasně ukazuje, že „vysoká“ cena zlata je důsledkem neustálého znehodnocování amerického dolaru, a nikoli toho, že by bylo zlato nadhodnoceno. Z uvedeného nám vychází, že současné ceny zlata jsou stále velmi příznivé pro nákup. Dnes se cena 1800 dolarů za trojskou unci rovná ceně 104 USD/oz v roce 1976 nebo 289 USD/ oz v roce 1985. V roce 1920 byla hodnota indexu 40% a to zjednodušeně znamená, že čím vyšší procento, tím vyšší krytí měny zlatem. Naopak nízké % znamená téměř nulové krytí. Toho bylo dosaženo v letech 2001 – 2002. James Turk je přesvědčen, že v nadcházejícím období se Fear Index vrátí ke svým maximům před 100 lety. Z jakých veličin se Fear Index skládá, je přeloženo v následujícím obrázku.
James Turk dále hovořil o tom, že zlato bylo penězi tisíce let, nyní experimentujeme pouze 40 let z fiat měnami. Avšak vlastnosti, které dělaly zlato penězi, zde pořád jsou, nezmizely. Jen byly ignorovány nebo zapomenuty. Zlato je v podstatě velmi podceněné aktivum k potenciálu, který nabízí.
Pan Turk dále poukázal na rozdíl mezi zlatem a běžnou komoditou. Ta se za normálních okolností např. vytěží, zpracuje a hlavně spotřebuje. Podle něj tedy zlato není typickou komoditou, jelikož se nespotřebovává, ale je spíše hmotným aktivem. Nemělo by být označováno ani za investici. Investice je např. továrna, farma, apod. Zlato je aktivum, které je schopno uchovávat hodnotu vaší likvidity v dlouhodobém horizontu.
Boom Bust Cycle = Dow vs Gold
James Turk ukázal posluchačům známý graf, který měří poměr mezi 2 ukazateli. Těmi jsou akciový index Dow Jones a zlato v letech 1800 – 2011. Na grafu můžete sledovat, jak expanzivní peněžní politika způsobuje tzv. cyklus vzestupu a pádu (Boom Bust Cycle). Za povšimnutí stojí především období po založení Federálního rezervního systému (FED, centrální banka USA) v roce 1913. Červené linie nám ohraničují prostor, ve kterém se hodnota ukazatele pohybuje. Dlouhodobě směřujeme k hodnotě 1 (hodnota Dow Jones Indexu v bodech bude rovna hodnotě Zlata v dolarech). Aktuální hodnota k 16. září 2011 je: 11 509 (Dow) / 1 812 (Gold) = 6,35.
Jim Rickards
Jim Rickards zastává funkci Senior Managing Director ve společnosti Tangent Capital Markets, soustředí se na geopolitické analýzy, také je právník a spisovatel. Pan Rickards hned v úvodu své přednášky uvedl, že dluh USA již nemůže být splacen v reálné hodnotě, pouze v nominální. Dluh USA tedy nakonec splacen bude, avšak zůstává otázka hodnoty amerického dolaru.
Jelikož je Jim Rickards také právník, doporučuje svým klientům vždy řádně pročíst smlouvu. Co znamenají dnešní peníze slovy renomovaného právníka? Americký dolar je kontrakt mezi jeho vydavatelem a občanem. Je to záležitost důvěry. Hodnota na něm uvedená není skutečná, ale nominální, číslo na bankovkách je pouze závazek.
Jim Rickards se domnívá, že kolaps přijde na měnách. Nebudou to dluhopisy, akcie apod. Světovou finanční situaci přirovnal k lavině, která je těsně před spadnutím, avšak žádná sněhová vločka z laviny se nikdy necítí zodpovědná. Co nakonec tedy způsobí pád laviny? Podle Rickardse je to nestabilita systému jako celku a uvádí 4 možnosti, ve které může vyústit řešení situace:
1. Multiple Reserve Currencies
Vznikne nám možnost několika rezervních světových měn. Centrální banky se budou snažit si vzájemně konkurovat jednotlivými měnami. Avšak dnes vidíme spíše koordinované kroky centrálních bank, namísto zdravého soupeření o kvalitnější měnu. Podle Rickardse však tato varianta naráží na skutečnost, že pro fungování rezervní měny potřebujete plně rozvinutý a fungující trh s dluhopisy. Proto jsou USA stále číslem 1, jelikož takový trh mají. Pokud by Čína usilovala o vytvoření rezervní měny, bude jí to trvat 5 – 10 let, než vybuduje fungující trh s dluhopisy, který bude splňovat podmínky pro rezervní měnu..
2. SDR – "Special Drawing Rights"
SDR – "Special Drawing Rights“ jsou zvláštní práva čerpání, které umožňuje MMF (Mezinárodní měnový fond). Toto je samozřejmě také fiat měna, ničím nekrytá. Při další krizi to již nebude FED (Federální rezervní systém USA), který poskytne likviditu, ale naopak to bude MMF a G20 (skupina největších ekonomik světa), kteří natisknou ony SDR. V posledním interview na stránkách KWN (KingWorldNews) ze dne 14.9.2011 Rickards uvádí, že se tato varianta již děje a že při dalším čerpání těchto práv se situace značně vyostří. Bude jasné, že jedna papírová měna je nahrazena druhou, a tato skutečnost urychlí útěk veřejnosti ke zlatu.
3. Zlato
Co ekonom, to názor, jakým způsobem by mohl být zaveden zpět zlatý standard. Někteří kalkulují s peněžní zásobou M1, jiní M2 i M3. Podle Rickardse je celá záležitost především o ceně zlata. Tabulka nám ukazuje, jaká je cena zlata při úplném a částečném krytí a při započtení peněžní zásoby M1 nebo M2:
M1 40% krytí | 7.000 USD / oz |
M1 100% krytí | 17.000 USD / oz |
M2 100% krytí | 44.000 USD / oz |
4. Chaos
Rickards také upozorňuje na dočasný stav chaosu, který může nastat při zhroucení rezervní světové měny. Jako pravděpodobné řešení vidí určitou kombinaci SDR a zlatého standardu, přičemž zavedení zlatého standardu by bylo mnohem demokratičtější řešení pro společnost.
Kniha: Měnové války
Rickards bude v listopadu publikovat svoji knihu s názvem Měnové války (CURRENCY WARS: the making of the next global crisis).
Tagy: GATA Gold Rush 2011 London
Diskuze
Zatím nikdo nediskutoval. Buďte první.
Abyste se mohli zůčastnit diskuze, je nutné se přihlásit.