Cena zlata v neděli v noci doslova vystřelila až na 2.150 USD při obrovském nárůstu volatility
5. 12. 2023, Jan Železník
O tom, co způsobilo masivní nárůst ceny zlata při zahájení obchodování v neděli 3. prosince večer, koluje mnoho teorií a názorů. Níže předkládám jeden z nich, jedná se o komentář analytika Ronana Manlyho ze singapurské společnosti Bullionstar.
Do konce roku 2023 zbývá méně než 20 obchodních dní a právě jsme byli svědky řady rekordních cenových vývojů mezinárodní ceny zlata, stejně jako její zvýšené volatility a pohybu v denním rozpětí 120 USD.
Ačkoli ve čtvrtek 30. listopadu bylo dosaženo nového historického maxima měsíční uzavírací ceny zlata v amerických dolarech na úrovni 2.040 USD za unci a v pátek 1. prosince bylo dosaženo nových historických maxim na týdenní i denní bázi na úrovni 2.073 USD za unci, tyto nové rekordní hodnoty byly při zpětném pohledu zastíněny tím, co se stalo následně.
Po víkendové pauze se totiž trh se zlatem znovu otevřel a vstoupil do nového obchodního týdne šokem a nárůstem spotové ceny na 2.143 USD (futures na zlato dosáhl 2.152 USD), přičemž rychlost a rozsah takového růstu nebyly po mnoho let zaznamenány.
Nejprve 70dolarový vzestup, potom pád o 120 dolarů
Když se trh se zlatem otevřel v neděli 3. prosince v 18 hodin newyorského času, cena zlata během 20 minut doslova vystřelila o 70 dolarů z 2.073 na 2.143 dolarů, což představuje nárůst o 3,38 % během pouhých 20 minut, a bleskově tak překonala všechny úrovně rezistence a prorazila psychologickou bariéru 2.100 USD.
5minutový graf spotové ceny zlata v USD, pondělí 4.12.2023 |
Stejně velkolepé je, že po tomto cenovém skoku cena zlata opět klesla, nejprve prudce a poté v průběhu následujících 12 hodin velmi kontrolovaně. Lze tvrdit, že účastníci trhu, kteří stlačili cenu zpět dolů, byli titíž, kteří vyhnali cenu nahoru na nová historická maxima. To by dávalo smysl, pokud by cílem bylo zlomit pozitivní psychologii trhu, což se mohlo dočasně podařit. Obchodníci teď musí být opatrní a zvažovat, co tento pohyb znamená, protože k němu došlo při nízké likviditě.
Bez ohledu na to, kdo způsobil růst ceny (BIS - Bank of International Settlements, newyorský FED nebo bullion banky obchodující s drahými kovy), by si podle očekávání nepřál, aby cena zlata v pondělí ráno otevřela na vyšší úrovni, než byla páteční uzavírací cena. Proto se těsně před ranní londýnskou aukcí LBMA Gold Price fixing v 10:30 hodin cena zlata stále nacházela na úrovni 2.067 USD, tedy pod páteční zavírací cenou trhu 2.073 USD. Ještě předvídatelnější pak bylo, že při otevření burzy COMEX v 8:30 newyorského času se cena zlata dostala ještě níže a byla sražena o dalších 50 USD. Během 16 hodin se tak odehrál pád ceny o 120 dolarů z historického maxima 2.143 USD.
Cenová svíčka „padající hvězda“ a zlomení psychologie trhu
Byly tedy tytéž subjekty, které stáhly cenu dolů, zodpovědné i za její růst v hodinách nízké likvidity v pondělí brzy ráno asijského času před otevřením burzy v Šanghaji? A proč by to dělaly? Odpovědí by mohla být snaha o zlomení psychologie trhu, alespoň v nejbližší době. V grafu se totiž vykreslila extrémní medvědí svíčka, technicky nazývaná padající hvězda – objevuje se, kdy aktivum výrazně vyroste, poté prudce spadne a uzavře v blízkosti denního minima. Současně se jednalo o nejvyšší denní volatilitu za poslední 3 roky.
Zlato graf denní v USD, 2/2023 - 12/2023 |
Vývoj spotové denní ceny zlata a její volatility, 12/2021 - 12/2023 |
BRICS a zlato jako bezrizikové aktivum
Nezapomeňme však, že za několik týdnů, na začátku ledna 2024, se k BRICS připojí dalších 6 členů: Saúdská Arábie, Írán, Spojené arabské emiráty, Egypt, Etiopie a Argentina a společně s Čínou, Ruskem, Indií, Brazílií a Jihoafrickou republikou utvoří seskupení již 11 zemí. Existuje všeobecně rozšířené očekávání, že zlato bude hrát určitou roli v budoucím mechanismu vypořádání obchodu mezi těmito zeměmi. Včerejší 120dolarový pohyb ceny jasně naznačuje, že zlato je prvořadým měnovým aktivem a že se o něj masivně zajímají jak západní centrální banky a bullion banky, tak východní centrální banky, a že zlato se bude divoce pohybovat, pokud se stane globálním nástrojem mezi dvěma skupinami konkurenčních světových mocností. Pokud „někdo“ úmyslně tlačí cenu zlata nahoru do pásma 2.100 USD a pak ji také sráží dolů, zahrává si s ohněm, protože může rozpoutat takovou cenovou akci, kterou již nebude schopen kontrolovat.
Důvodem, proč se „řídí“ cena zlata v amerických dolarech, je ujištění, že trh neví, co je bezrizikové. V okamžiku, kdy se cena dolarového zlata dostane na nová historická maxima, bude to pro finanční trhy obrovským signálem, co je skutečně bezrizikové a co není. V ten okamžik bude zvednuta opona. Podívejte se na rozdíl v chování centrálních bank, které nakupují zlato, protože vědí, že je bezrizikové, a finančních trhů, které předstírají, že státní dluhopisy jsou bezrizikové.
V listopadu 2010 se nedávno zesnulý Jim Sinclair (Mr. Gold) nechal slyšet, že:
"Myslím, že od této chvíle budete svědky nebývalé volatility na zlatě. Uvidíte výkyvy od 100 do 150 dolarů za den, a když se vrátíte do let 1979 až 1980, tehdy jsme zažili 150dolarový pohyb jedním směrem. Co zabrání tomu, aby tentokrát trh udělal pohyb 300 dolarů za den?"
Jimova předpověď je sice již několik let vzdálená, ale možná se nyní dočkáme toho, co si pan Sinclair představoval.
Ať už bude časová osa jakákoli, zbývající prosincové obchodní dny budou pro všechny pozorovatele trhu se zlatem zajímavé, stejně jako jeho vývoj v roce 2024. Co se týče ceny zlata, rozhodně žijeme v překotné době.
Zdroj: bullionstar