Banka JP Morgan drží největší množství fyzického stříbra v moderní historii
6. 2. 2014
Zatímco se většina odborníků soustředí na masivní pokles tzv. registrovaných zásob zlata na burze COMEX a také na odliv fyzického zlata z ETF fondů, dochází na druhé straně k zajímavému vývoji na trhu stříbra bez povšimnutí.
Nezávislý komoditní analytik Ted Butler, specializující se především na analýzy struktury otevřených pozic na COMEXu (COT – commitments of traders), poodhaluje zákulisní informace. Podle Butlerových kalkulací nashromáždila banka JP Morgan skutečně značné zásoby fyzického stříbra. Od května 2011, kdy cena stříbra dosáhla 50 USD za unci, akumulovala tato banka mezi 100 až 200 mil. uncemi stříbra (a pravděpodobně mnohem více). V přepočtu se jedná o 3.110 – 6.220 tun. Pokud dáme tyto informace do perspektivy, je to větší množství než drželi legendární Hunt Brothers v 80. letech min. století nebo společnost Berkshire Hathaway, kterou vlastní Warren Buffett.
Oficiálně udávaný stav zásob stříbra banky JP Morgan, skutečný stav zásob je podle Butlerresearch LLC ale mnohem vyšší. |
Banka JP Morgan zná finanční trh mnohem lépe, než kdokoliv jiný. Není náhoda, že tato banka (zne)užívá těchto znalostí ve vlastní prospěch. Evidence jejích kroků je podložena nepřeberným množstvím pokut, které banka JP Morgan obdržela za manipulování různých trhů (JP Morgan prý dohodl s vládou urovnání vyšetřování za 13 mld. USD / JP Morgan Chase to pay 614 mil. USD over mortgage lending / JP Morgan to pay 410 mil. USD in U.S. FERC Settlement / JP Morgan to pay 100 mil. USD in latest „London Whale“ fine).
Ročně přibude na investičním trhu přibližně 100 mil. uncí stříbra, což znamená, že mezi květnem 2011 a prosincem 2013 se jedná o 250 mil. uncí. Hodnota tohoto množství dosahuje 5 mld. USD. A jelikož některé banky mají výsadu typu „too-big-to-fail“, jsou schopny získat jakékoliv množství stříbra, pokud chtějí:
- čtvrtletní zisk banky JP Morgan je 5 mld. USD,
- v první polovině roku 2013 vydělala banka JP Morgan na SHORT pozicích na zlatě a stříbře přes 3 mld. USD,
- na trhu COMEX byla největším kupujícím stříbra v roce 2013 banka JP Morgan.
Butler vysvětluje, že banka JP Morgan byla schopna akumulovat takové množství fyzického stříbra bez povšimnutí skrze ETF fond SLV a že je navíc skutečným mistrem v manipulacích na finančních trzích. Např. byla schopna za pomoci HFT (High-frequency trading) a značného množství SHORT pozic tlačit na cenu stříbra na „papírovém“ trhu na COMEXu, aby současně kupovala za dumpingové ceny fyzické stříbro na jiných trzích. Tímto krokem zároveň extrémně vydělala na SHORT pozicích. Hlavním motivem k akumulaci velkého množství fyzického stříbra byl fakt, že při explozi jeho ceny na přelomu roku 2010 a 2011 byla banka v podstatě na špatné straně trhu, jelikož objevila, jak napjatý je fyzický trh se stříbrem.
JP Morgan totiž převzala v roce 2008 ohromné množství SHORT pozic na trhu se stříbrem po zkrachovalé bance Bear Stearns a nebylo jednoduché se z takového počtu pozic dostat, aniž by zvedla cenu stříbra. COT data tehdy indikovala, že v březnu a dubnu 2011 to nebyli spekulanti z COMEXu, kteří hnali cenu stříbra k maximu 50 USD za unci. Naopak to byli kupující skutečného stříbra v ETF fondu. V té době Butler nabyl přesvědčení, že trh s fyzickým stříbrem byl skutečně na pokraji jeho nedostatku mezi velkoobchodníky, jelikož došlo ke spojení extrémní poptávky jak ze strany investorů, tak i ze strany průmyslových kupců stříbra.
Následně musela banka pomocí svých „triků“ (HFT) zlomit cenu a obrátit tehdejší trend. Tímto krokem získala kontrolu nad trhem se stříbrem, nicméně se jí nikdy nepodařilo, zbavit se všech SHORT pozic na COMEXu (nejnižší počet byl přibližně 10.000 kontraktů). Aktuálně banka drží cca 16.000 SHORT pozic (jedná se o 80 mil. uncí), na druhé straně vlastní mezi 100 – 200 mil. uncí fyzického stříbra.
Dalším důležitým faktem je, že JP Morgan drží přibližně 65.000 LONG kontraktů na zlato (corner of the gold market), kterými si kryje případnou ztrátu na SHORT pozicích stříbra, pokud by oba dva trhy explodovaly směrem vzhůru.
Jak silná bude případná rally na stříbře závisí především na tom, jak agresivně bude banka JP Morgan prodávat nové SHORT kontrakty k již existujícím. Pokud nebude JP Morgan přidávat nové SHORT pozice, manipulace skončí. A v tu chvíli bude banka v maximálně výhodné pozici, která jí při nárůstu ceny přinese skutečně monstrózní zisk.
Zdroj: goldsilverworlds, butlerresearch
Překlad: Jan Železník