Zlato je devizová rezerva strategického významu
9. 11. 2011, Roman Pilíšek
Od roku 2008 počínající a stále pokračující finanční krize způsobila prudký pokles základních úrokových sazeb ve všech hlavních západních ekonomikách až takřka k nulovým hodnotám. Toto řešení se však ukázalo jako nedostatečné, proto hlavní měnové autority přikročily ke zcela - svým rozsahem - bezprecedentnímu řešení - tzv. kvantitativnímu uvolňování. To znamená, že centrální banky přistoupily k nouzovému vyplácení zcela insolventních dlužníků a k udržování dlouhodobých úrokových měr na co nejnižší úrovni. V eurozóně tak ECB porušila proti všem dosavadním dohodám základní stavební kámen měnové stability.
Nekončící inflace a devalvace
Využití takových nástrojů urychluje inflaci, která se bude kvůli rostoucímu zadlužování západních vlád dále zvyšovat. Měnové autority budou nuceny bezustání nakupovat (monetizovat) státní dluhy za účelem udržení dlouhodobých úrokových měr na minimálních úrovních pro údajný "boj s nezaměstnaností" nebo pro "záchranu" některých kolabujících ekonomik (USA, Velká Británie, Japonsko, eurozóna). Důkazem je například prohlášení předsedy FEDu Bena Bernankeho, že základní úroková sazba zůstane na současné úrovni alespoň do roku 2013. Odkupy státního dluhu způsobují kromě inflace devalvaci měny, ve které se nákup provádí. Proto prudká monetizace nemůže být prováděna pouze na jedné měně, neboť by hrozil její rozpad. Její držitelé by se jí zbavovali a nahrazovali by ji měnou s vyšším výnosem či nižším očekávaným znehodnocením. Centrální bankéři tak v minulosti i v současnosti koordinují své kroky za účelem plošné devalvace všech hlavních světových měn.
Koordinace skrze monetizaci se nemůže - vzhledem k zákazu deficitního hospodaření - účastnit Švýcarsko, tj. švýcarský frank. Z tohoto důvodu část investorů usoudila, že CHF si svou kupní sílu udrží, tj. k hlavním měnám jeho kurz posílí. CHF proto prošel drakonickým zhodnocením, které ovšem podlomilo tamní export a přineslo jiný způsob vládního zásahu - intervenci Švýcarské centrální banky. Nesmíme ale přehlédnout trumf, který se i přes probíhající intervenci ocitl v rukách švýcarských podniků, tedy jedinečnou příležitost pro strategické nákupy zahraničních konkurentů až s 50% diskontem. Avšak pro ty, kteří chtěli do budoucna dlouhodobě uchovat kupní sílu svých peněz, je tento výsledek hlubokým zklamáním.
Zlato nelze tisknout
Protože jsou fiat měny pod značnou politickou kontrolou, přehodnocují ti, kdo znají konečné důsledky těchto vládních zásahů, své dosavadní investiční strategie. Prvními jsou vlády a měnové autority Číny, Ruska, Mexika či Jižní Koreje, které navyšují své devizové rezervy v podobě zlatých prutů. Není to pouhý rozmar nebo naletění na „zlatou bublinu“, ale cesta, jak devizové rezervy uchránit. Za zlato jako nedevalvující směnný prostředek navíc vždy nakoupíte strategické suroviny (ropu, zemní plyn aj.). Vyvstává jednoduchá otázka: Proč ČNB nenavyšuje své zlaté rezervy? Proč naše země drží jen stále se znehodnocující rezervní fiat měny?
Růst ceny zlata je a bude opodstatněný z obdobných důvodů jako v případě posilování švýcarského franku s tím rozdílem, že zlato nelze natisknout. Čím dříve si ať jednotlivec nebo korporace vše uvedené uvědomí a přikročí k nákupu fyzického zlata do bezvýhradného vlastnictví, tím lepe bude na nadcházející nestabilní inflační období připraven.
Aktuální (9. listopadu 2011 v 19:00h) burzovní cena zlata je 1790,92 USD nebo 33 538 Kč za trojskou unci.
The text is also available in EnglishDiskuze
Zatím nikdo nediskutoval. Buďte první.
Abyste se mohli zůčastnit diskuze, je nutné se přihlásit.